Angler Profiles

  1. Boomer Arnold
    Member Since: 2009 Boat: Mercury 250 ProXS Accolades: 2010 NATA Rookie of the Year 2010 July G winner, 2010 Secretary Favorite lake: Lay Lake Favorite Tech: Pitching a Jig and fishing deep structure.
  2. Ricky Askew
    Member Since: 2010 Boat: Phoenix 721 Motor: Evinrude 250 Accolades: TBD Favorite Lake: Pickwick Favorite Technique: Jig Favorite Pro: KVD
  3. Wade Batey
    Member Since: 2016 Boat: '15 Ranger Motor: Mercury 250 Accolades: 2016 NATA Rookie of Year Favorite Lake: Wilson Favorite Technique: Frog, Crankbait,Swimbait and Jig Favorite Pro: Mike Iaconelli
  4. Toby Beach
    Member Since: 2014 Boat: Bass Cat Motor: Mercury Accolades: 2015 NATA Classic Champion, 2014 Classic - 2nd Place Favorite Lake: Guntersville Favorite Technique: Spinner Bait Favorite Pro: Gerald Swindle
  5. Jason Bates
    Member Since: 2017 Boat: Motor: Accolades: 2017 NATA Rookie of Year Contender Favorite Lake: Favorite Technique: Favorite Pro:
  6. Kevin Bennett
    Member Since: 2011 Boat: Triton TR20X Motor: Mercury 225 Accolades: 2014/15 NATA President 1st place 2016 Lake Wilson Favorite Lake: Pickwick Favorite Technique: Jig Favorite Pro: Gary Woods
  7. Andy Boutwell
    Member Since: 2015 Boat: Triton 21XS Motor: Mercury 250 Pro XS Favorite Lake: Guntersville Favorite Technique: Flipping,Top Water Favorite Pro: Chris Lane
  8. "BoBo" Burke
    Member Since: 2003 Boat: Triton TR-196 Motor: 200 Mercury Optimax Accolades: Club President 2005, VP 2004, Secretary 2009 Member of the 100 lbs Club, Logan Martin Winner 2004 Favorite Lake: Guntersville Technique: Fishing the Guntersville Grass
  9. Steve Casada
    Member Since: Boat: Motor: Accolades:
  10. Adam Christen
    Member Since: 2013 Boat: Triton TR-20X Motor: 225 Mercury EFI Accolades: 2014-2015 Tournament Director / VP
  11. Brett Coggins
    Member Since: 2010 Boat: Bass Cat Motor: 200 Mercury EFI Accolades: 2011 Logan Martin Winner Favorite Lake: Guntersville Technique: Spinnerbait
  12. Todd Cumming
    Member Since: 2012 Boat: Nope Motor: Nope Accolades: 2015 Wheeler - 1st Place Favorite Lake: Weiss/ Lake St Clair Favorite Technique: Shakey Head Favorite Pro: Aaron Martens
  13. Brett Dever
    Member Since: Boat: Motor: Accolades: Favorite Lake: Favorite Technique: Favorite Pro: Aaron Martens
  14. Doug Dever
    Member Since: Boat: Motor: Accolades: Favorite Lake: Favorite Technique: Favorite Pro: Aaron Martens
  15. Brad Dunkerly Jr.
    Member Since: 2009 Boat: Blazer Motor: 150 Mercury Accolades: Adtran Classic Champion Favorite Lake: Wilson Favorite Technique: Top Water, Paddle Tailed Frogs, searching for giant smallmouths Favorite Pro: Mike Iaconelli
  16. Brad Dunkerley Sr.
    Member Since: 2009 Boat: Stratos 201XL Motor: Mercury 225 Optimax Accolades: Adtran Club Champion, Father of fantastic fisherman. Favorite Lake: Wilson Favorite Technique: Frog fishing over shallow grass Favorite Pro: Mike Iaconelli
  17. Jerry Dunn
    Member Since: NATA Inception Boat: '02 Skeeter Motor: Yamaha 225 VMAX Accolades: 2016 NATA Classic Runner-up, 6 time NATA AOY Favorite Lake: Weiss Favorite Technique: Carlolina Rig Favorite Pro: Edwin Evers
  18. Jeremiah Ellison
    Member Since: Boat: Motor: Accolades: Favorite Lake: Technique: Favorite Pro:
  19. Ronnie Fudge
    Member Since: 2014 Boat: Stratos Motor: Mercury Accolades: Too Many Favorite Lake: Guntersville Technique: Worm Favorite Pro: Tom Ott
  20. Bill Gast
    Member Since: Boat: Motor: Accolades: Favorite Lake: Technique: Favorite Pro:
  21. Katie Ghoja
    Member Since: 2016 Boat: Motor: Accolades: Whooping my hubby fishing! Favorite Lake: Wilson Technique: Cranking Favorite Pro: Chris Lane
  22. Ash Ghoja
    Member Since: 2005 Boat: Stratos Motor: Mercury 225 Accolades: 2016 2nd place AOY, 2015 4th place AOY Favorite Lake: Wheeler Technique: Cranking Favorite Pro: Gerald Swindle
  23. John Hall
    Member Since: Boat: None Motor: None Accolades: Favorite Lake: Guntersville Technique: Cranking Favorite Pro: N/A
  24. Varian Hall
    Member Since: 2015 Boat: None Motor: None Accolades: 2016 1st Place Pickwick Co-Angler Favorite Lake: Guntersville Technique: Cranking Rattle Favorite Pro: N/A
  25. Austin Hale
    Member Since: 2016 Boat: 04 Stratos 200 Pro XL Motor: Evindrude HO225 Accolades: TBD Favorite Lake: Guntersville Favorite Technique: Baby Brush Hog Favorite Pro: Clay Dyer/Brandon Lester/Gerald Swindle
  26. Terry Harbin
    Member Since: 2014 Boat: Ranger Motor: Mercury Pro XS Accolades: 2014 NATA AOY/ROY, 2016 AOY, 2016 NATA Classic Champion, Member of 100lb club Favorite Lake: Guntersville Favorite Technique: Ledges, Rats and Worms Favorite Pro: Larry Nixon
  27. Allen Henry
    Member Since: 2005 Boat: Champion 187 Motor: 175 Mercury Optimax Accolades: Classic Champ, 3rd Place AOY 2008, 4th Place AOY 2009, 5th Place AOY 2010 Favorite Lake: Weiss Technique: Finesse, Shakey Head Favorite Pro: Tom Ott
  28. Freddie Hicks
    Member Since: 2013 Boat: 2014 Nitro Z-8 Motor: 250 Pro XS Accolades: Soon Favorite Lake: Wheeler Technique: Big Worm Favorite Pro: Greg Hackney
  29. John Hill
    Member Since: 2017 Boat: Motor: Accolades: 2017 NATA ROY Contender Favorite Lake: Guntersville Technique: Top Water Favorite Pro:
  30. Tony Hill
    Member Since: 2012 Boat: Triton TR21X2 Motor: Mercury 250 HP Accolades: Favorite Lake: Favorite Technique: Favorite Pro:
  31. Jason Johnson
    Member Since: 2017 Boat: Motor: Accolades: Soon Favorite Lake: Technique:
  32. Alan Kyle
    Member Since: 2017 Boat: Triton TR21X2 Motor: Mercury 250 HP Accolades: 2017 NATA ROY Contender Favorite Lake: Wheeler Technique: Crankbaits
  33. Austin Kyle
    Member Since: 2016 Boat: Stratos 200 Pro XL Motor: Evinrude 225 HO Accolades: Soon Favorite Lake: Guntersville Technique: Baby Brush Hog
  34. Danny Lane
    Member Since: 2016 Boat: Nitro Z-9 Motor: Mercury Accolades: Soon Favorite Lake: Triana Favorite Technique: Texas Rigged Worm Favorite Pro: KVD
  35. Pam Leach
    Member Since: 2016 Boat: '06 Pro Craft Motor: Mercury Accolades: 2017 NATA ROY Contender Favorite Lake: Wislon Favorite Technique: Favorite Pro:
  36. James Leach
    Member Since: 2016 Boat: '06 Pro Craft Motor: Mercury Accolades: 2016-17 Linoln County Sportsman Club President Favorite Lake: Wislon Favorite Technique: Spinner Bait Favorite Pro: Mark Rose
  37. Neal Machek
    Member Since: 2015 Boat: Nautic Star Motor: Mercury Accolades: None Favorite Lake: Guntersville Favorite Technique: Jerk Bait Favorite Pro: KVD
  38. Brian Maijala
    Member Since: 2013
  39. Jimmy Mitchell
    Member Since: 2012 Boat: Phoenix 920 Motor: Mercury 250 Favorite Lake: Pickwick Favorite Technique: Drop Shot
  40. Steve Middlebrooks
    Member Since: 2017 Boat: 96 Skeeter 190zx Motor: Yamaha 150 Accolades: 8lb Largemouth w/ buddy Brent Wyant, 2017 NATA ROY Contender Favorite Lake: Guntersville Favorite Technique: Slow working a worm Favorite Pro: Greg Hackney
  41. Wendell Morgan
    Member Since: Boat: Motor: Accolades: Favorite Lake: Favorite Technique: Favorite Pro:
  42. Scott Mungenast
    Member Since: 2012 Boat: Triton Motor: Mercury 225 Accolades: 2013/14 Back to Back NATAClassic Champion Favorite Lake: Wilson Favorite Technique: Texas Rigged Zero Favorite Pro: Gerald Swindle
  43. Kyle Murphy
    Member Since: Boat: Motor: Accolades: Favorite Lake: Favorite Technique: Favorite Pro:
  44. Tom Ott
    Member Since: 2012 Boat: Phoenix Motor: Mercury 250 Accolades: Back to Back NATA AOY Runner-up Favorite Lake: Guntersville Favorite Technique: Swimming Jig Favorite Pro: The Mirror
  45. Chris Pigg
    Member Since: Boat: Motor: Favorite Lake: Favorite Technique:
  46. Travis Pope
    Member Since: 2013 Boat: Xpress Motor: Honda 150 Favorite Lake: Guntersville Favorite Technique: Fairy Wand
  47. Bryce Quick
    Member Since: 2017 Boat: Triton TR21 Motor: Yamaha 225 VMAX Favorite Lake: Guntersville Favorite Technique: Brush Hog
  48. Dennis "Dusty" Rhodes
    Member Since: 2015 Boat: '81Ranger 375V Motor: Evenrude 115 Accolades: First to launch! Favorite Lake: Guntersville Favorite Technique: Crankbait Favorite Pro: Tim Horton
  49. Ralph Rhodes
    Member Since: Boat: Motor: Accolades: 2017 NATA ROY Contender Favorite Lake: Guntersville Favorite Technique: Crankbait Favorite Pro: Tim Horton
  50. Chris Tate
    Member Since: Boat: Motor: Accolades: Favorite Lake: Favorite Technique: Favorite Pro:
  51. Bill Telesco
    Member Since: Boat: Motor: Accolades: Favorite Lake: Favorite Technique: Favorite Pro:
  52. Tom Weavil
    Member Since: 2013 Boat: Soon Motor: Accolades: Soon Favorite Lake: Wilson Favorite Technique: Carolina Rig Favorite Pro: KVD
  53. Chris Wolsifer Jr.
    Member Since: Boat: Motor: Accolades: Soon Favorite Lake: Favorite Technique: Favorite Pro:
  54. Chris Wolsifer Sr.
    Member Since: Boat: Motor: Accolades: Soon Favorite Lake: Favorite Technique: Favorite Pro:
  55. Casey Wright
    Member Since: 2015 Boat: Javelin Motor: 225 Mercury Favorite Lake: Jordan Favorite Technique: Finesse
  56. Tina Woods
    Member Since: 2013 Boat: Motor: Accolades: 2015 NATA AOY Favorite Lake: Wheeler Favorite Technique: Flipping
  57. Gary Woods
    Member Since: 2013 Boat: Bass Tracker Motor: Mercury 75 Accolades: Numerous Favorite Lake: Wilson/Wheeler Favorite Technique: Flipping Favorite Pro: My Daughter "Tina"
NATA Officers - 2017
Tony Hill
President
Allen Henry
Vice President
Tom Ott
Secretary
Tina Woods
Treasurer